Przejdź do treści

Doktoranci w Szkole Doktorskiej mają możliwość uczestniczenia w kształceniu, praktykach i prowadzeniu swoich badań w międzynarodowych ośrodkach akademickich i naukowych.

W zależności od potrzeb, może to być udział w zajęciach akademickich, inne formy kształcenia i wymiany wiedzy, staże, czy przeprowadzenie części lub całości swoich badań we współpracy z instytucjami zagranicznymi.

STUDIA I PRAKTYKI W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Uczelnia organizuje wyjazdy stypendialne Erasmus+ na studia (SMS) lub na praktykę (SMP) dla studentów, doktorantów i absolwentów. Doktoranci wnioskujący o wyjazd na studia (SMS), których długość wynosi co najmniej 3 miesiące lub na praktykę (SMP), których długość wynosi co najmniej 2 miesiące uprawnieni są do otrzymania dodatku do kosztów utrzymania w wysokości 1 miesięcznej stawki dla danej grupy krajów.

Wybór zagranicznej uczelni lub instytucji przyjmującej, w których będzie realizowane kształcenie lub praktyka może być dokonany z listy krajów uczestniczących w programie Erasmus+. Organizacja wyjazdu jest nadzorowana jest przez uczelnianego koordynatora programu ERASMUS+ (Program ERASMUS).

Studenci, doktoranci i absolwenci mogą zrealizować następujące działania:

  • długoterminowe wyjazdy na studia oraz praktyki od 2 do 12 miesięcy: mobilność fizyczna (minimum 2 miesiące) i opcjonalnie część wirtualna,
  • krótkoterminowe wyjazdy na praktykę (5-30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową (w przypadku doktorantów-opcjonalną) częścią wirtualną.

CEEPUS

CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) to środkowoeuropejski program wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich. Jest to drugi najważniejszy dla MEiN międzynarodowy – wielostronny program wymiany akademickiej po programie Erasmus+.

W ramach programu CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej), studenci i doktoranci UJD mogą korzystać z następujących programów mobilnościowych:

  • stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich;
  • stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover” – mogą tu ubiegać się wszystkie osoby po zaakceptowaniu uczelni przyjmującej;
  • stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów.

(Program CEEPUS)

UDZIAŁ W KONFERENCJACH ZAGRANICZNYCH

Istotnym aspektem prowadzonej przez doktorantów pracy badawczej jest także prezentacja swoich osiągnięć na międzynarodowych i zagranicznych konferencjach naukowych. W tym celu doktoranci mogą korzystać ze wsparcia finansowego w ramach programów NAWA (Program NAWA) lub środków z subwencji B+R instytutów, katedr lub zakładów, pod których opieką pozostają.