dr hab. Renata Bizior, prof. UJD

renata.bizior@ujd.edu.pl

Współczesne i historyczne gatunki wypowiedzi (charakterystyka wybranego gatunku)

Zaproponowany projekt badawczy dotyczy określonego (wybranego przez doktoranta) gatunku wypowiedzi. Możliwe jest również podjęcie badań nad różnymi gatunkami, które występują w tym samym dyskursie/obszarze komunikacyjnym. Przedmiotem zainteresowania w projekcie są gatunki nieliterackie: medialne, potoczne, urzędowe, religijne itd. Projekt osadzony jest w genologii lingwistycznej, medialnej i zakłada uwzględnienie zróżnicowanych metod badawczych wykorzystywanych w innych obszarach lingwistyki.

Celem projektu badawczego i prowadzonych analiz jest wielopłaszczyznowy opis wybranego gatunku wypowiedzi w kontekście uwikłań komunikacyjnych, kulturowych, dyskursywnych. Podjęte badania służą poszerzeniu wiedzy o gatunkach w jednym z dwóch wybranych aspektów: opisowym (charakterystyka wzorca gatunkowego, relacja gatunku i dyskursu) lub historycznym (charakterystyka wyznaczników gatunkowych w kontekście rozwoju gatunku; przemiany gatunku).

Contemporary and historical genres (characteristics of the selected genre)

The proposed research project concerns a specific (chosen by a PhD student) genre of speech. It is also possible to undertake research on various genres that occur in the same discourse/communication area. The object of interest in the project are non-literary genres: media genres, colloquial, official, religious, etc. The project is embedded in linguistic or media genology, it assumes the consideration of diverse research methods used in other areas of linguistics.

The aim of the research project and conducted analyses is multifaceted description of a selected genre of speech in the context of communicative, cultural and discursive entanglements. The undertaken research serves to broaden the knowledge of genres in one of two selected aspects: descriptive (characterisation of genre pattern, relation between genre and discourse) or historical (characterisation of genre determinants in the context of genre development; genre transformations).

dr hab. Violetta Jaros, prof. UJD

v.jaros@ujd.edu.pl

1.
Idiolekty w różnych sferach komunikacji

Proponuje się opiekę naukową prac z zakresu idiolektu (pisarza, uczonego, polityka, dziennikarza, kaznodziei, celebryty itp.), obejmującego cechy charakterystyczne dla mowy danej jednostki. Szczegółowe analizy języka osobniczego dotyczyć mogą różnych sfer komunikacji społecznej: naukowej, religijnej, publicystycznej, politycznej, literackiej i potocznej.

Idiolects in various spheres of communication

It is proposed to take scientific care of works on the idiolect (of the writer, scholar, politician, journalist, preacher, celebrity, etc.), encompassing the characteristics of an individual’s speech. Detailed analyses of the individual’s language may concern different spheres of social communication: scientific, religious, journalistic, political, literary and colloquial.

2.
Socjolekty współczesne i dawne

Proponuje się opiekę naukową prac z zakresu charakterystyki wybranego socjolektu. Warunkiem wyodrębnienia się socjalnej odmiany języka jest istnienie środowiska społecznego, którego członkowie powiązani są silnymi więzami wewnętrznymi (zawodowymi, towarzyskimi, kulturowymi), mają poczucie odrębności w stosunku do innych grup.

Modern and ancient sociolects

Academic supervision of works on the characteristics of the selected sociolect is proposed. The prerequisite for the emergence of a sociolinguistic variety is the existence of a social environment, the members of which are linked by strong internal ties (professional, social, cultural) and have a sense of distinctiveness in relation to other groups.

dr hab. Hanna Kaczmarek, prof. UJD

h.kaczmarek@ujd.edu.pl

Konceptualizacja wrażeń węchowych i smakowych

Badania nad leksyką sensualną z obszaru pola semantycznego wrażeń węchowych i smakowych, metaforyzacja i metonimizacja doznań węchowych i smakowych, metafory synestezyjne, intensywność i inne parametry sensualne w związkach frazeologicznych (analiza w oparciu o niemiecki / i polski materiał językowy z wykorzystaniem metodologii kognitywnej)

Conceptualisation of olfactory and taste sensations

Lexical research in the area of the semantic field of olfactory and gustatory sensations, metaphors and metonymies in defining olfactory and gustatory sensations. Synaesthetic metaphors, intensity and other sensual parameters in phraseological compounds. (An analysis based on German / and Polish language material with the use of cognitive methodology)

dr hab. Agnieszka Klimas, prof. UJD

a.klimas@ujd.edu.pl

1.
Onomastyka literacka

Nazewnictwo występujące w utworach literackich, analiza form i funkcyjności onimów w przestrzeni literackiej, w kontekście m.in.: konwencji gatunkowych, poetyki utworu, intencji autora i kompetencji odbiorcy tekstu, zjawisk kulturowych, itp.

Literary onomastics

Nomenclature appearing in literary works, analysis of the forms and functionality of onyms in the literary space, in the context of, among others: genre conventions, poetics of the work, intentions of the author and competences of the recipient of the text, cultural phenomena, etc.

2.
Onomastyka historyczna i współczesna

Metodologie badań onomastycznych, historyczne i współczesne kształtowanie się nazw własnych, zwłaszcza antroponimów, ale także innych kategorii onimicznych,
z uwzględnieniem zjawisk kulturowych, społecznych i obyczajowych i innych;
Interferencje językowe w przestrzeni wielokulturowej i wieloetnicznej;

Historical and contemporary onomastics

Methodologies of onomastic research, historical and contemporary formation of proper names, especially anthroponyms, but also other onomastic categories, taking into account cultural, social, moral and other phenomena;
Linguistic interference in multicultural and multiethnic spaces;